Novosti

Zvykoslovie – Zvyky v novembrý na Slovensku

No Comments

„ Po Všechsvätých, pamiatku umučených svätcov a kresťanov – 1. novembra prichádza nám Sv. Martin.

Na Martina  (11.11.) hovorila ľudová pranostika o prvom snehu. Deti sa náramne tešili a vyčkávali či príde: “Martin na bielom koni”.

V den Kataríny (25.11.) sa začínali priadky. Na priadky chodievali aj  dievčence (najčastejšie od 14 rokov). Za nimi v ”dievocké dni” prichádzali aj mládenci. V taký deň sa spievalo,  tancovalo a robili sa rôzne nezbedy. Verilo sa, že v deň Kataríny vyčiňaju bosorky.

Dievky k pradeniu potrebovali kolovrátok, praslicu, vreteno, nespradený ľan a súhlas gazdinej, aby mohli u nej priasť.  Pritom si spievali:   „Praďteže len pradulienky pojdeme domov.  Ktorá najviac napradiete  bude gazdinou…..“  Pri tanci s kúdeľou spievali takto: „Kúdelečka, kúdeľa  nebudem ťa priasti,  radšej pôjdem  na tanec  nožičkami triasti.“

Najveselšie bolo keď prišli chlapci. Zabúchali na  dvere. Jeden z nich bol oblečený za          ciganku. Zavolali: “Za horami,  za dolami, puštíte nas s Drndoškami”? Dievčatá Drndoškov vpustili a začali sa spolu zábavať, tancovať.  Po odchode chlapcov sa dievčatá venovali   čarovaniu. Jedna z nich si zobrala metlu a zametaním si pričarúvala muža.   Po priadkach – večer, idúcky  domov  si       všetci všímali  či neprimrza,  lebo                 platila     ľudová pranostika:  “Katarína  na  ľade,       Vianoce        na                                                                                                                                         blate.”

 

Malí chlapci    pod oknami    Katarín búchali na hrnce vinšujúc:  „Na                                                                    deň svatej  Kataríny,  pospevujú žiaci  pilní.  Katreny,   Katreny,                                                aby   sa   vám  hrnky  nebili a kury   niesli.“

Občas  sa na Katarínu aj “púčkovalo”.  A to tak,  že sa na odlomeny  čerešňový  konárik, vložený do nádoby, nosila voda  v ústach.  Keď  konárik do Vianoc rozkvitol,  dievčina sa mala do roka vydať.  Keď v deň Kataríny  do domu vstúpila prvá žena – cudzia,  vtedy  sa mali po  celý  rok  hrnce rozbíjať.   Okrem čarovnej  bola Katarínska noc aj  veselá.  Konali sa zábavy aj veselice.

Krátko po Kataríne  bol    deň  Ondreja (30.11.).  Večer  sa  robili  magické  úkony – čarovanie.  Uvarili sa halušky, či pirohy, v ktorých boli lístky s menami chlapcov.  Keď sa dievčine  dostal piroh s menom,  zvedavo  ho otvárala, aby  sa   dozvedela   meno      svojho   nastávajúceho.           Boli  aj iné zvyky, tým sa však venovali staršie dievčatá.

V Onrejovský večer sa lialo aj olovo. Roztavené olovo prelievali cez ucho veľkého kľúča do vody. Z odliatku sa veštilo, čo koho čaká ( aké jedlo, aké zamestnanie, či sa dievky vydajú, či nie a za koho). Pri veštení sa vycchádzalo z tvaru odliatku, ale aj z veľkosti a počtu. Keď sa olovo rozdrobilo na nepárny počet, dievča sa nemalo vydať. Pri liatí cez kľúč sa hovorievalo:  „Ondreju, Ondreju, olovo tebe lejú.  Daj nám  Bože znati, či sa budu brati?!“

Verilo sa, že drevo nájdene na Ondreja má čarovnú moc. Na Kysuciach išlo dievča k potoku a v ruke nieslo trochu múky. Pomodlilo sa, ústami nabralo vodu z potoka a vypustilo ju do dlane na múku.  Potom cestou miesilo hovoriac:  „ Pečiem chleba, nemám dreva, nech mi ho voda prinesie.“  Ak k nej priplával  akýkoľvek  kúsok dreva,  znamenalo to,  že do roka bude nevestou.

V zimnom období bol čas pradenia, rozprávania príbehov a rozprávok.  Už pri príchode do kúdeľnej izby  si dievčence vyberali, ktorého mládenca by rady videli na priadkach.  Keď z jeho dvora ukradli drevo na kúrenie v kúdeľnej izbe, celkom iste prišiel.

V pranostikách novembra sa hovorievalo: „Keď sneh na Ondreja dlho leží, len na Gregora do potoka beží“.

Znamenalo to veľkú zimu.“ !

Prípravila: Vjera Baksa

Zdroj:

Zvykoslovie a nová hudobná tvorba pre deti a mládež – Olga Szélesová

METODICKÉ CENTRUM MESTA BRATISLAVY – Dar Domu zahraničných Slovákov- 1997

FOTO: Branka Baksa

  1. Kolovrátok rodine Zajac
  2. Priadky v Markovci 2010.

 

 

This post is also available in: Slovak

Vaš komentar