Ove godine su organizatori 39. Smotre slovačkog folklora u RH bili Matica slovačka Markovac Našički i Savez Slovaka, pa je tako smotra održana u Drevenici dana 3. lipnja. Na ovu glavnu manifestaciju Slovaka, koja svake godine u drugom mjestu naseljenom Slovacima, prikazuje glavno bogatstvo Slovaka ovoga kraja – ples i pjesmu prožete toplim i veselim druženjem, došli su Slovaci iz cijele Hrvatske, a najviše je bilo folkloraša – iz Jelisavca, Iloka, Josipovca Punitovačkog, Lipovljana, Miljevaca, Osijeka, Rijeke, Soljana i Zokovog Gaja, delegacija iz Zagreba, a predstavili su se i susjedi Podgoračani. Smotra ima važnu ulogu u očuvanju i promicanju slovačke tradicije – plesa, glazbe, nošnji i običaja, te upoznavanja mladih s tradicionalnim vrijednostima i prenošenju na buduće generacije.
Nakon intoniranja hrvatske i slovačke himne predsjednica Matice slovačke Markovac Branka Baksa pozdravila je mnoštvo nazočnih sudionika folklornog programa i gostiju rekavši da su domaćini Markovčani počašćeni što su u ovoj godini svojih jubileja – 50. obljetnice SKUU Franjo Strapač i 30. obljetnice Matice slovačke organizatori ove značajne smotre i pozvala uzvanike da se obrate nazočnima. Pozdravne prigodne riječi nazočnim izvođačima programa i gledateljima te čestitke organizatorima i folklorašima uputili su gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, potpredsjednik Županijske skupštine Osječko-baranjske županije i načelnik općine Podgorač Goran Đanić, potpredsjednik Ureda iseljenih Slovaka – Bratislava Peter Prohacka, zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu u Hrvatskom saboru i član Savjeta za nacionalne manjine RH Vladimir Bilek. Predsjednik Saveza Slovaka u RH Mirko Vavra iznio je problem smanjenja broja Slovaka za 15% i naglasio da trebamo svi raditi na tome da zadržimo mlade članove da nakon školovanja i stvaranja obitelji i dalje rade na očuvanju slovačke tradicije. Naveo je da nisu naši Slovaci samo folkloraši, već i vatrogasci, nogometaši, lovci, ribiči. Uputio je lijepe riječi domaćinima Markovčanima i otvorio smotru.
Deset slovačkih društava i jedno hrvatsko predstavili su svoje tradicionalne nošnje, izvorne plesove i pjesme. Mnogobrojna publika uživala je u raznolikosti slovačke folklorne baštine. Kulturno- umjetnički program otvorila je velika skupina domaćina SKUU Franjo Strapač koreografijom Branke Baksa Neni také polečko, koju su uvježbali Josip i Vanesa Fedor te Mario Dudjak. Plesači SKUU Braća Banas iz Josipovca Punitovačkog predstavili su se Tancom z Kysúc koreografa Pavla Cienika, a koju je plesače uvježbao voditelj Marijan Batorek. KUD Lipa iz Lipovljana izvela je koreografije Tihomira Krmeka pod nazivom Žala ja trávičku i Stracila ja bandzeru, koje su uvježbali Viera Hrincová i Martin Levko. Voditelj glazbe je bio Vlado Dorić. SKUS Ivan Brník Slovák iz Jelisavca predstavila je velika plesna skupina koreografijom Željka Brnjika pod nazivom Rusadla, koje je s plesačima uvježbao Marijan Marček. Voditelj glazbene skupine je Danijel Kubala. Jelisavčani su publiku oduševili svojim brzim taktovima i koracima, a naročito i zbog toga što je s njima u njihovoj nošnji plesao i saborski zastupnik Vladimir Bilek. Koreografijom Branke Baksa pod nazivom Konopa, konopa, koju je uvježbao Ivica Grekša, Predstavila se MS iz Osijeka. Članice pjevačke skupine MS Zokov Gaj izvele su ples uz set pjesama pod vodstvom Vesne Kunštek. SKOS Ľudovít Štúr iz Iloka predstavili su se koreografijom Jarmily Murdohovej naziva Pri víne pod vodstvom Valentine Bođancovej. MS iz Miljevaca izvela je Tancami a spevmi Hornákov koreografkinje Branke Baksa, koje je uvježbala voditeljica Željka Kraljik. Hrvatsko-kulturno društvo “Podgoračani” iz Podgorača predstavili su se spletom slavonskih kola, u koreografiji i pod vodstvom Mirjane Kučić. Spletom plesova i koreografijom Kurí krík koreografa Juraja Kulícha predstavila se MS iz Rijeke. Plesače su uvježbale Laura Mandekić i Margita Rekić Grolmusová. FS Ondreja Pekara iz Soljana predstavio se koreografijom Ane Šandor Miksad pod nazivom Dva dukaty. Plesače je uvježbala voditeljica Maria Okanović. Voditelj glazbe je Ivan Šandor.
Pokrovitelji smotre su bili Savjet za nacionalne manjine RH i Ured iseljenih Slovaka – Bratislava, a supokrovitelji Savez Slovaka RH, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina RH , Grad Našice, i Vijeće mjesnog odbora Našice te medijski pokrovitelji Radio Našice i TV Našice. Nazočni su bili i ostali uzvanici: stručna suradnica Ureda iseljenih Slovaka – Bratislava Milina Sklabinski, županijski vijećnik Osječko-baranjske županije Vanja Prošić, predsjednik Vijeća mjesnog odbora Markovac Karlo Kanis, predstavnik makedonske nacionalne manjine Osječko-baranjske županije Dragoljub Siljanoski, župnik Župe svetog Marka Evanđelista Markovac Patrik Alatić, ravnateljica Slovačkog centra za kulturu Našice Sandra Kralj Vukšić, direktorica Turističke zajednice Grada Našica Ines Resler, predsjednik DVD-a Markovac Zdenko Cingel, tajnik NK „Željezničar“ Markovac Vjekoslav Jug. Konferansu je vodila Tatjana Seničanin, a za mix pultom i razglasom posao su odradili Jerko Amidžić i Ivan Petrović. Organizatori se zahvaljuju pokroviteljima i supokroviteljima, svim svojim članovima koji su pomogli u realizaciji smotre, a posebno naše pjevačice kao i dragim gostima i prijateljima koji su svojom nazočnošću uveličali ovaj lijep događaj.